Przejdź do treści

Jak przygotować dziecko do wizyty w Punkcie pobrań

RODZICU PRZYGOTUJ DZIECKO DO BADANIA KRWI

Wizyta w punkcie pobrań jest często bardzo stresująca dla wielu osób dorosłych, a tym bardziej dla najmłodszych pacjentów.

Perspektywa pobrania krwi może wzbudzać lęk u dzieci. To naturalna reakcja. Często rodzice zastanawiają się jak można pomóc dziecku oswoić strach przed zabiegiem?

Poniżej kilka porad, aby wizyta w naszej placówce przebiegła sprawnie, bezpiecznie oraz komfortowo zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.

    Dzieci do 2 lat nie wymagają tłumaczenia – dla nich najważniejsza jest obecność rodzica. Natomiast u dzieci starszych podstawę stanowi cierpliwa rozmowa, w której wytłumaczymy maluchowi po co idzie na badania, ile czasu spędzi w laboratorium, kogo tam spotka oraz na czym będzie polegało pobranie krwi. Warto powiedzieć dziecku, że dzięki badaniom będzie można zobaczyć czy jest zdrowe i czy będzie miało siłę na zabawę z kolegami, grę w piłkę czy jazdę na rowerze.

    Najmłodszym pacjentom potrzebne jest wsparcie w czasie pobierania krwi. Już sama obecność mamy czy taty działa kojąco – zwiększa poczucie bezpieczeństwa u malucha, a tym samym zmniejsza jego stres. Dlatego w naszym laboratorium praktykujemy trzymanie dziecka przez rodzica na kolanach. Dzięki temu podczas zabiegu rodzic może przytulać swoją pociechę oraz wyciszyć emocje. Warto również pamiętać, że mama i tata są najlepszymi ekspertami jeśli chodzi o wiedzę na temat reakcji dziecka na stres, ból i lęk. W związku z tym zachęcamy rodziców do czynnej współpracy podczas pobierania krwi. Bardzo ważne jest, aby rodzic nie okazywał swojego lęku i stresu, ponieważ dziecko szybko wyczuje emocje i będzie jeszcze bardziej zaniepokojone tym, co się dzieje. 

    Nie powinno się mówić dziecku, że zabieg pobrania krwi jest całkowicie bezbolesny, gdyż jeśli w jego trakcie dziecko odczuje ból, to może czuć się oszukane. Należy raczej wytłumaczyć, że będzie to krótkie i małe ukłucie, podobne do ukłucia przez komara. Aby zmniejszyć obawy malucha warto powiedzieć, że cały zabieg będzie trwał tylko chwilkę, a  mama/tata przez cały czas przy nim będzie. Ponadto podkreślić trzeba, jak bardzo ważne jest by dziecko nie ruszało się w trakcie wykonywania pobrania krwi.

      Zachęcamy rodziców, aby zaproponowali swojemu dziecku zabranie do laboratorium jego ulubionej zabawki, pluszaka, przytulanki, lalki, itp. Obecność takiego towarzysza łagodzi lęk malucha i pozwala poczuć się lepiej w stresującym dla niego czasie.

      Standardowym postępowaniem jest wykonywanie badań na czczo.

      Optymalne jest zjedzenie lekkiej kolacji w dniu poprzedzającym pobranie i wstrzymanie się od jedzenia rano przed przyjściem na badania. W przypadku niemowlaków i dzieci do 2. roku życia, utrzymanie tak długiej przerwy jest niemożliwe, dlatego zaleca się, aby na pobranie krwi z maluchami zgłosić się tuż przed kolejnym karmieniem (po upływie około godziny od poprzedniego karmienia).  Dzieci w wieku 2-4 lata na badanie powinny zgłosić się bez posiłku rano. Natomiast dzieci w wieku szkolnym przygotowują się do pobrania krwi tak samo jak dorośli.

        Kolejną ważną kwestią jest dobre napojenie małego pacjenta, które ułatwia pobranie krwi. Dziecku można podawać niegazowaną, nie smakową wodę, aż do momentu wykonania samego zabiegu pobrania krwi. Należy zrezygnować z napojów słodzonych.  Bez nawodnienia organizmu krew jest mocno zagęszczona, co bardzo utrudnia jej pobranie.

        Przejdź do paska narzędzi